Apotheke Natur Zázvor a rakytník ovocný čaj napomáhá k trávení, dýchání a duševní pohodě 20 x 2 g
Apotheke Natur Zázvor a rakytník ovocný čaj napomáhá k trávení, dýchání a duševní pohodě 20 x 2 g
Pokud na Vás něco leze, tak tu není kdejaký zázračný lék, ale pravý čaj se Zázvorem a rakytníkem od českého výrobce Apotheke. Lahodná kombinace nakyslého Rakytníku a jemně štiplavé chuti exotického zázvoru.
- zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky
- pomáhá při Žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech
- léčí rýmu a chřipku. Snižuje cholesterol, Stimuluje krevní oběh a podporuje redukci váhy
- zpomaluje určité druhy rakoviny.
Zázvor lékařský (pravý, obecný; Zingiber oficinale) je vytrvalá rostlina. Má květy růžovobílé nebo nažloutlé barvy. Koření se získává z oddenku (někdy chybně uváděno z kořene). Není známo, odkud zázvor přesně pochází. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud pronikl do Indie. S jistotou můžeme říci, že v Indii a Číně se používá již více než tři tisíciletí. Z těchto oblastí se pravděpodobně zásluhou fénických mořeplavců rozšířil do zemí Blízkého východu a do okolí Středozemního moře. Byl znám i ve starověkém Řecku, Římě i Egyptě, kde byl používán jako dnes – do omáček, ke kuřecímu masu nebo jako přísada k luštěninám. Na africký kontinent přinesli tuto rostlinu Portugalci, do Jižní Ameriky jej v 16. století zavezli Španělé.
Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Používá se do sladkých i slaných pokrmů: Zázvorového pečiva, guláše, pečených mas, ale i Piva nebo limonád. Čerstvý, sušený, vařený i nakládaný působí příznivě na lidské zdraví. V obchodech je známý v různě připravených formách jako zázvor černý (oddenky neoloupané) a zázvor bílý (oddenky oloupané); v Japonsku se pak používá růžový zázvor (nakládané plátky oddenku).
Nejvýraznější chuťovou složkou je olej obsahující Aromatické látky, například Zingiberen a malé množství bisabolenu, které dodávají zázvoru typickou vůni. Ostrou a výraznou chuť má na svědomí gingerol, látka chemickým složením podobná Kapsaicinu (v pálivých paprikách a chilli). Při vaření se gingerol přeměňuje na Zingeron, který je aromatickou látkou využívanou v potravinářském průmyslu a při výrobě parfémů. Používá se k osvěžení chuti jídel z mořských živočichů a odlehčení těžkých pokrmů z vepřového nebo kachního masa. Výborný je zvláště k dochucení sladkých jídel, nejčastěji perníku a vánočních Zázvorových sladkostí.
Jeden nálevový sáček obsahuje: kořen zázvoru 30 %, plod Rakytníku 20 %, plod Šípku, nať máty, květ ibišku, přírodní aroma, kořen Lékořice, aroma, kyselinu Citronovou, list Ostružiny a plod anýzu.
Má ale mnoho vedlejších účinků. Některým lidem způsobuje zažívací obtíže, pálení žáhy nebo bušení SRDCE. Není proto vhodný pro děti. Pro těhotné se doporučuje jen v omezené míře. Vyhnout by se mu měli i diabetici nebo lidé užívající léky proti překyselení žaludku, na SRDCE a snížení krvácení.