Proxim Tetraboritan sodný technický Borax 500 g - Při objednání toho výrobku nutno doložit živnostenský list
  • Proxim Tetraboritan sodný technický Borax 500 g - Při objednání toho výrobku nutno doložit živnostenský list

Proxim Tetraboritan sodný technický Borax 500 g - Při objednání tohoto výrobku nutno doložit živnostenský list

01838
Nový produkt
45 Kč 37,19 Kč bez DPH
Počet

Skladem!

Při objednání toho výrobku nutno doložit živnostenský list.

Borax se používá pro různé technické účely v koželužství, v zemědělství, pro impregnaci dřeva, jako tavidlo a podobně. 
Hnojivo s vysokým obsahem boru.

Použití

Tetraboritan sodný je konzervant nabízející stejné možnosti využití jako kyselina boritá (E284). V mnoha zemích je jeho použití omezeno výhradně na kaviár (např. i v ČR) a některé mořské živočichy, ovšem v minulosti se jednalo o tradiční substanci zajišťující ochranný voskový film na uskladněných masných výrobcích, například šunkách, které tak byly chráněny před hmyzem. Borax lze nalézt i v některých komerčních vitaminových doplňcích.

Složení

Tetraboritan sodný Na2B4O7 je anorganická sloučenina. Dekahydrát (triviálně borax) Na2B4O7 ·10 H2O, přesněji Na2[B4O5(OH)4]·8H2O se používá ve sklářském průmyslu. V přírodě se vyskytuje jako minerál borax. Bezvodý tetraboritan sodný se velmi často uplatňuje v metalurgii, kde tavenina tetraboritanu sodného překrývá roztavený kov a funguje jako ochranný prvek proti oxidaci zpracovávané slitiny. V analytické chemii je směs tetraboritanu sodného s uhličitanem sodným univerzálním tavidlem, používaným pro rozklady geologických a dalších obtížně rozpustných vzorků. Ve fotografické chemii se používá jako slabá zásada do jemnozrnných vývojek a speciálních přerušovacích lázní. V potravinářství se používá jako konzervant pod označením E 285.

Charakteristika: nejčastěji se vyskytuje ve formě jemného bílého krystalického prášku snadno rozpustného ve vodě.

Výroba: nachází se v přírodě v místech, kde dochází k sezónnímu vysychání jezer. Synteticky se připravuje z jiných boritých solí.

Upozornění

Nežádoucí účinky
Z hlediska toxicity tetraboritanu sodného pro něho platí stejné charakteristiky jako pro kyselinu boritou (E285), může vykazovat toxické účinky jak při požití, tak při kontaktu s pokožkou. Přípravky s obsahem E285, resp. E286 by neměly používat děti, které vůči nim mohou být obzvláště citlivé. Časté podávání jeho vyšších množství způsobuje zvracení, průjem, krvácení, chudokrevnost a kožní obtíže. Podle nejnovějších výzkumů je borax v rámci Evropské unie nutné označovat jako látku představující nebezpečí pro reprodukci a pro těhotné ženy. 

Doplňující informace: Funguje jako prostředek proti plísním a repelent. V ČR je použití omezené pouze na kaviár. V USA nepovoleno jako přídatná látka v potravinách.

bezpečnostní list

01838

Specifické reference

Nový produkt