Dorje Vajra pětidílná budhistická nerezová ocel palička 61 x 11 mm
Dorje Vajra pětidílná budhistická nerezová ocel palička 61 x 11 mm
ENERGETICKÝ ZÁŘIČ-LÉČÍ
VADŽRA (tibetsky DORDŽE) je slovo původem ze sanskrtu a bývá často překládáno jako „diamant“ či „hromoklín“, ale skutečný překlad Dordže je nezničitelný.
- Dorje (Dordže - pán kamene) je nejrozšířenějším a nejznámějším energetickým zářičem.
- Má obrovskou léčivou sílu a moc.
- Jedná se o nástroj Meditace a zvyšování koncentrace.
- Dordže lze použít pro hluboké léčení.
- Odstraňuje bolesti a všechny negativní energie.
- Výborně účinkuje při odstraňování pocitů méněcennosti a stavů vyčerpání.
- Pomáhá zvyšovat sebedůvěru a odvahu.
- Tento symbol dává svému nositeli na cestu životem obrovskou sílu (blesk) a nezničitelnost (diamant).
- Dordže je nezničitelný
POUŽITÍ
- Dordže se drží za středovou kuličku (diamant) nejčastěji v pravé ruce. Pro harmonizaci energií v těle protáčíme dordže tam a zpět (doprava a doleva) mezi jednotlivými prsty. Na celkové zklidnění či při nespavosti protáčíme dordže i v levé ruce.
- Další známou technikou k dosažení harmonie je tření hran jednotlivých paprsků dordže a postupné otáčení dordže ve směru hodinových ručiček. Následně ho otočíme a stejný postup opakujeme i na druhé straně dordže. Toto cvičení je vhodné pro pochopení náročných životních situací, napomáhá duševnímu vývoji.
- Při Meditaci propojíme své ruce s energií dordže.
- Bolest a negativní energie lze odebrat z postiženého místa otáčením dordže doprava. Bolest se indikuje ve středové kuličce a druhým koncem odchází ven (nemělo by se proto tímto „vypouštěcím" koncem na nikoho mířit). Při ozdravování a osvětlování bolavého místa postupujeme opačně.
- Akutní nevolnost a bolest břicha lze zahnat okamžitým přiložením dordže na solar plexus. Dordže se nejdříve přiloží horizontálně a po krátkém působení vertikálně. Celá procedura by měla proběhnout ve stoje. (Nedoporučuje se pro těhotné ženy).
- V domácnosti je používáno podobně jako podkova, aby chránilo pohodu a poklidnou atmosféru domova.
- Dordže, nošeno v podobě amuletu, podporuje vnitřní jistotu a stabilitu, zvyšuje sebedůvěru a posiluje odvahu, pomáhá překonávat strach.
ČISTĚNÍ A NABÍJENÍ
Dordže, stejně jako všechny ostatní energetické zářiče a amulety, je třeba pravidelně čistit a nabíjet.
- Nabíjí se sluncem(vystavit co největší plochu dordže slunečním paprskům), kovová dodrže lze nabíjet i magnetismem (přiloží se na chvíli k obyčejnému magnetu).
- Čištění se jeví nejoptimálněji vhodnou metodou VYKUŘOVÁNÍ.
S dordže zacházíme vždy s úctou a rozvahou. Ochraňuje klid a pohodu domova. Za tímto účelem je dobré, aby pro sebe mělo vyhrazeno nějaké speciální místo. Vztah k tomuto nástroji by měl být přátelský a můžou ho brát do ruky i vaše děti, kteří si k němu záhy naleznou svou cestu. (Nedoporučuje se dávat do rukou pouze úplně malým dětem, aby se nezranily).
HISTORIE A TRADICE
Původ Dordže (hromoklín, vadžra) je v Indii (vyvinul se z hromoklínu védského boha počasí - Indry), ačkoliv později s postupem buddhismu se stalo symbolem buddhistickým. Dordže v překladu znamená – pán kamene, ztělesňuje mužský princip a vyzařuje čistou jangovou energii (pokud leží na místě).
Původně pochází z Indie, odkud se šířilo spolu s buddhismem do dalších zemí. V oblasti Himaláje jsou obyvatelé přesvědčeni o obrovské léčivé síle dordže a jeho velké moci. Je znakem všeobjímajícího soucitu, který je tou nejmocnější silou vesmíru.
- V hinduistické mytologii je vadžra zbraň Indry, védského boha deště a vládce dévů. Je velice mocnou zbraní, kdy kombinuje vlastnosti meče, palcátu a kopí. V této souvislosti je většinou vadžra překládána jako „hromoklín“.
- V pojetí tibetského buddhismu je dordže uchopováno za jeho střed, který je posvátný, představuje podstatu neměnného, nenarušitelného stavu osvícení. Na koncích dořdže jsou protipóly. Dobro je vždy vyváženo zlem, vše je v rovnováze. Představuje mužský princip, tvořivou, čistou jangovou energii, kterou vyzařuje, pokud leží v klidu na svém místě.
- V oblasti Himaláje jsou lidé přesvědčeni, že dordže má léčivou sílu a velkou moc, proto je nedílnou součástí mnoha domácností, používané k řadě obřadů a ceremonií.
- Dordže křížové, které vypadá jakoby byly křížem položeny na sebe dvě dordže, zde se účinky síly násobí co se týče ochrany a rovnováhy energií v okolí zářiče.
Na energetické úrovni představuje dordže jangovou energii. Zobrazuje všechny věci v jasném světle a odkrývá skutečnou podstatu stvoření. Právě tyto schopnosti z něj činí ideální nástroj pro Meditaci a zvyšování koncentrace.
Klasická dordže má pět paprsků, i když je možné i provedení šesti, nebo devítipaprskové. Pět paprsků symbolizuje pět metafyzických buddhů, pět prvků, pět živlů, pět podob moudrosti, uspořádání paprsků (jeden míří přímo, zatímco ostatní čtyři se k němu připojují), symbolizuje neustálý kolotoč převtělování a následné vysvobození z něho. Ve středu dordže jsou dvě polokoule s osmi okvětními lístky Lotosu (jako osm boddhisatwů). Mezi polokoulemi je střed dordže (symbolizuje spojení a božskou podstatu), kde všechno začíná a končí zároveň.