Kék csillámos gömbök felakasztásra, 8 cm, 3 darab
Kék csillámos gömbök felakasztásra, 8 cm, 3 darab
Vánoce jsou tradičně popisovány jako svátky klidu, pospolitosti a hojnosti. Stoly se prohýbají, žaludky skučí a s návštěvami se dveře netrhnou. Každý z nás zná několik vánočních tradic a zvyků, které se dědí z generace na generaci. Pojďme si připomenout nebo se inspirovat těmi nejčastějšími.
Abyste zůstali pohromadě a zdraví
V každém rohu ořech.
Umístěte do každého rohu místnosti ořech. Tím si pojistíte, že bude rodina držet pohromadě. Zbylé ořechy můžete louskat po vzoru Marfuši při sledování legendárního Mrazíka. Jen pozor na zuby.
Sekera pod stolem
Ke štědrovečerní večeři budete potřebovat sekeru. Před jídlem si na ni bosou nohou musí šlápnout každý člen rodiny, aby ho v dalším roce nebolely nohy. Sekeru potom nechte pod stolem. Celý rok tak můžete roztočit stejně divoce jako Holubová s Duškem v proslulé scéně.
Na stole česnek, med a Černý kmín
Tyto suroviny vás ochrání před zlými živly. Třeba před zloději jako byl Harry a Marv.
Hodujte až s první hvězdou
Ke štědrovečerní večeři zasedněte s první hvězdou. Večeře bypodle starých zvyků měla být o devíti chodech. Nadbytek jídla na štědrovečerním stole je zárukou hojnosti v příštím roce. Tak na to při přípravě pamatujte.
Abyste věděli, co vás čeká Lití olova – už jsem u lavóru?
Lépe než tisíc slov vystihne tuhle vánoční tradici následující scéna.
Díra v ledu
Vysekejte díru do ledu a v otvoru při půlnoční záři měsíce sledujte, co vás v následujícím roce čeká a nemine.
Lodičky se svíčkou
Do skořápky ořechu dejte zapálenou svíčku a vyšlete ji do vod velkého lavóru. Cesta improvizované vánoční lodičky vám ukáže další životní cestu.
Potopí-li se, prožijete krátký život, dostane-li se daleko, dožijete se požehnaného věku.
Hrnečky
Přiklopte pod hnečky hlínu, chléb, hřeben a prsten. Ostatní si vyberou jeden z hrníčků a obrátí ho dnem vzhůru. Ten, kdo pod hrnečkem najde hlínu, do roka zemře; kdo hřeben bude nemocen; kdo chléb získá pozemské bohatství a prsten věští svatbu.
Aby vás lidé měli rádi
Dle tradic našich předků si na Štědrý den musíte pomazat skráně (tváře) Medem. Tím si zajistíte, že vás lidé budou mít po celý rok rádi. Budete neodolatelně sladcí a oblíbení.
Zjistěte, odkud přijde vaše dokonalá polovička na výběr máte z několika možností
Házení střevícem:
Postavte se zády ke dveřím, do pravé ruky vezměte vhodnou obuv a hoďte ji za sebe. Míří-li bota špičkou ke dveřím, čeká vás svatba a odchod z domu, špička mířící k vám značí, že ještě chvíli zůstanete „na ocet“.
Halekání z brázdy
O půlnoci vyběhněte přes naoranou brázdu a volejte: „Štěkej, štěkej pes, kde je milý(á) dnes, ať je tu hned“. Pohledů zvědavců si nevšímejte, všechnu pozornost soustřeďte na směr, ze kterého začne štěkat pes. Odtud přijde časem váš budoucí partner.
Třesení bezem nebo plotem
Pokud nemáte v blízkosti bydliště vyoranou brázdu, vystačíte si i s obyčejným plotem nebo bezem. Třeste plotem nebo větví bezu a volejte: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde je milý dnes?“. Z místa, kde uslyšíte štěkot psa, bude i váš budoucí partner.
Klepání na kurník
Otázky ohledně partnerského života vám na Vánoce ochotně zodpoví i drůbež. Stačí ráno zaklepat na kurník a pokud se ozve kohout, do roka se vdáte/oženíte. Pokud se ozve slepice, zůstanete ještě chvíli svobodní.
Jak to bude s počasím
Aplikace s předpovědí počasí nebývají spolehlivé. Podívejte se proto s předstihem, jak se bude počasí v průběhu roku vyvíjet. Dle tradic našich předků vyloupejte na Štědrý den z cibule 12 sukének, položte je vedle sebe a do každé nasypte trochu soli. Každá sukénka představuje jeden měsíc. V těch měsících, kde se sůl do rána rozpustí, očekávejte déšť. V měsících, kde sůl zvlhne, bude počasí normální a sukénka, kde sůl zůstane nezměněná, reprezentuje suchý měsíc. Nyní už můžete dovolenou bez obav plánovat rok dopředu.