Krystal: Epidot

Dům, bydlení
Papír, tvorba

Minerál epidot se v přírodě vyskytuje v mnoha barevných variantách. Můžeme si ho pořídit pistáciově zelený, zelenožlutý, žlutooranžový nebo dokonce modravý.

Naleziště vzácných epidotů - Sobotín (Pfarrerb)

Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.

Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.

Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.

Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.

Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.

Zobrazit více
Ing. Josef Chmelař
Masarykova 145
69801 Veselí nad Moravou
Česká republika
IČO: 18201130
DIČ: CZ531123159