Krystal: Prehnit

Prvním známým prenitovým ložiskem v Evropě byl Mys Dobré naděje. Jeho ložiska v Austrálii jsou považována za obzvláště bohatá. Vyznačují se vysokou kvalitou drahokamů.

  • Austrálie, Skotsko, Španělsko, Itáli, Francie, Indie, Německo, Rakousko, Rusko, USA, v Číně.

V přírodě se tento minerál nachází ve formě koule, ve formě krystalů, agregátů ledvin. Jeho ložiska se nacházejí v relativně malé hloubce. Čím blíže je tento kámen k povrchu Země, tím světlejší je jeho stín, tím nižší jsou náklady. Cennější příklady jasných barev jsou hlubší a ve zpracované podobě je lze odhadnout na sto dolarů za karát.

BARVA A ODRŮDY 
Pouze skuteční odborníci jsou schopni pochopit hodnotu kamene. Právě oni si všimli podobnosti vnitřního záření průsvitného kamene z hlubin s Chartreuse, lákavým, nepolapitelným tajemstvím. Třpyt a vnitřní záře vypadají neobvykle. Mezi prvními znalci krystalů byli zulští šamani, kteří v bělavých, nazelenalých skleněných kamenech, symbolu zapomenutých snů, ztracených iluzí, viděli zkamenělé slzy minulých potíží.

Přírodní barvy: šedá zeleň, hnědožlutá, nažloutle zelená, bílý, bezbarvý, šedá.

  1. Šedé, zelené a bělavé (s účinkem měsíčního světla) v mnoha neopakujících se odstínech se drahokamy vyznačují perleťovým a sklivým leskem.
  2. Žluté minerály z australského ložiska (zlato, jablko, květy cibule).
  3. Úžasné ukázky barevných kombinací připomínajících kočičí oko (zelené s odstíny).
  4. Bohatost palety průsvitných drahokamů je srovnává s cennými minerály: granátové jablko, křišťál, měsíční kámen.

Je označován jako drahé kameny. Se zeleným odstínem drahokam vzdáleně připomíná chrysopráza. Barvy jsou nerovnoměrně rozmístěny, inkluze rutilových jehel nebo skvrn v hloubce průsvitného drahokamu. Tyto drahokamy září v každé místnosti za různých světelných podmínek. Některé typy prehnite lze zaměnit s chryzolit, smaragd, chrysotopase. Jejich cena je nejvyšší.

HISTORIE A TRADICE 
Prehnite je exotický přírodní kámen. Jeho domovinou je Austrálie, která byla před 500 miliony let neživou sopečnou formací. Popis minerálu poprvé vytvořil francouzský vědec Balthazar Georges Sage. Když sestavil podrobný popis kamene, pojmenoval ho Prenit.

Drahokam dostal své jméno na počest osoby, která jej poprvé představila světu. Byl to nizozemský plukovník, kapitán Hendrik Van Pren. Při služební návštěvě Jižní Afriky přivezl do Evropy krystaly z mysu Dobré naděje.

Specialista z Německa Abraham Gotlob Werner (německý geolog, tvůrce diagnostické mineralogie na základě vnějších znaků minerálů), který založil vzhled nového minerálu, ale pretenit není jediným názvem křemičitanu:

  • Jižní Afrika tomu říká Cape Chrysolite nebo Emerald.
  • Asiaté to srovnávají s hrozny osvětlenými sluncem.

Klenotníky drahokam zaujal. Název „barva Chartreuse“ získala, když se kartézským mnichům podařilo sestavit recept na likér Chartreuse. Později byly objeveny asijské útvary minerálů jiných barev, kontaminované nečistotami (šedá, bezbarvá bělavá, zelená se žlutým odstínem).

V sedmdesátých letech bylo v Austrálii objeveno vysoce kvalitní ložisko Prehnite. Znovu získává zájem jako drahokam. Objevují se krystaly cibule, zlata, jablečných květů.

Prehnite si dnes našel druhé mládí. Australská registrovaná značka se nazývá „Sun Jade“. Byly zavedeny metody pro jeho vylepšení paprsku. Kritériem pro hodnocení kvality drahokamu je krása barvy a velikosti.

Zobrazit více
Ing. Josef Chmelař
Masarykova 145
69801 Veselí nad Moravou
Česká republika
IČO: 18201130
DIČ: CZ531123159
Čeština
cz
Hungarian
hu