Krystal: Šungit

Šungit (rusky шунгит) je neporézní polyminerální uhlíková hornina obsahující fullereny. Stáří šungitu je kolem 2 miliard let.

Má výjimečné složení, vlastnosti a široké využití. Je v něm obsažena skoro polovina prvků periodické soustavy. Jeho výjimečným poznávacím znamením je, že obsahuje nekrystalický uhlík v nezvyklé formě fullerenů.

HISTORIE A TRADICE

Šungit – je specifická hornina obsahující uhlík, křemík a skoro celou tabulku chemických prvků, která dostala svůj název podle místa výskytu, od Karelské vesnice Šuňga, na břehu Oněžského jezera v severozápadním Rusku. 

Šungit má schopnost očišťovat vodu od téměř všech organických a neorganických znečištění včetně nafty a pesticidů, kovů, včetně těžkých kovů, chloru atd. Unikátní jsou baktericidní vlastnosti šungitu. Je dokázaná jeho efektivita v bojí proti široké škále bakterií a vírů. Procento jejích vyhubení ve vodě činí 85-98% oproti jejích prvopočátečnímu stavu. Kromě toho se předpokládá že šungit je schopen měnit strukturu vody, zvyšovat její energetiku a také smazávat z její pamětí negativní informace o znečištěních, které byly v ni do očištění. Šungitová voda a jiné výrobky ze šungitu mají příznivé vlastnosti pro lidský organismus, léčí mnohá onemocnění – alergii, zápalová onemocnění, kožní nemoci atd.     
   
Příkladem synergického posilování příznivých účinků tvaru a přírodního minerálu je pyramida ze šungitu. Schopnosti pyramidy odrušovat geopatogenní vlivy jsou všeobecně známé. Šungit má obrovské schopnosti pohlcovat elektromagnetické záření. Abyste docílili stavu, kdy se permanentně uvolňuje vaše nastřádaná podrážděnost, únava a stres, můžete jednoduše šungitovou pyramidku postavit ve vašem pokoji. Okruh působení takové pyramidky (která je 4-5 cm vysoká) je minimálně 5 metrů. To znamená že váš pokoj pro vás přestane být rizikovou zónou. Odstraní se všechno nepříznivé působení polí, včetně polí vyvolávaných televizí, počítačem apod., zlepší se složení vzduchu, přestane vás dráždit prach.      

Od 18. století byl šungit využíván jako základ pro černé barvy, později byly kamenné bloky využity při výstavbě několika ruských katedrál. Pokusy o využití šungitu jako paliva na konci 19. století byly neúspěšné. Od 70. let 20. století se datuje využívání šungitu jako izolačního materiálu s nízkou specifickou hmotností. Další využití zahrnuje výrobu feroslitin a jako adsorbentu při čištění vod v provozech zpracovávajících ropu. V roce 1992 byly v šungitu z oblasti Karélie nalezeny fullereny, perspektivní materiály v oblasti supravodivosti.

V Rusku, jediném místě na světě, v oblasti Karélie kde se tento kámen nachází, vyvěrají prameny Šungitové skály se nacházely dnes již neexistující šungitové lázně, založené v 18. století ruským carem Petrem Velikým, kde se léčily hlavně děti. Tehdy, stejně jako dnes, bylo známo, že šungit nejúčinněji. Od 20. století je šungit využíván i v Česku – v lidovém léčitelství a alternativní medicíně. 

Podle vědců se zrod šungitu jako minerální rudy odehrál během kryptozoické éry, stovky milionů let před objevením se člověka. V této historické době planeta neměla vegetaci, takže v prostředí bez kyslíku mohly existovat pouze proteobakterie. Těžko říci, jak se v takových podmínkách mohl objevit takový geologický útvar jako šungit. Mohlo se objevit ložisko nerostů v důsledku ukládání organických sedimentů, které pronikaly do hlubin zemské kůry, zhutňovaly se a vrstvily se tam. Minerál byl vytvořen ze spodních sedimentů obsahujících mrtvou vodní vegetaci, plankton a mikroorganismy. Proces strukturální minerální alterace hornin pod tlakem a vysokou teplotou vedl k tvorbě polymerů charakteristických pro šungit. Tato teorie je tedy považována za pravdivější z pohledu vědecké komunity.
Další hypotéza se týká pravděpodobnosti výskytu minerálu v důsledku sopečné erupce. Chemické složení je různorodé, všechny jeho znaky a rysy naznačují sopečný původ.

Existuje však předpoklad, který je v rozporu se vším výše uvedeným, o vzhledu neobvyklého kamene na Zemi. Vznik minerální formace je spojen s rozštěpením planety Phaethon, která se otáčela v naší sluneční soustavě, mezi Marsem a Jupiterem. Asteroid spadl na povrch zeměkoule a na jeho místě se objevilo ložisko šungitu.

  • Dokonce i za starých časů lidé nazývali minerál „břidlicovým kamenem“ pro jeho černou barvu a nebývalou sílu v uzdravování. Přírodní kámen vydává vibrace, ze kterých je zdroj s názvem „Tsaritsyn Key“ široce známý jako léčivý pramen. Díky úžasné historii, která začala v XNUMX. století, je dnes hojně známý léčivý pramen zvaný „Tsaritsynův klíč“.
  • Předek Petra I., královna Xenia, byl v klášteře Tolvuysky, který se nacházel poblíž zdroje. V té době trpěla neplodností a podařilo se jí tento neduh zahojit pomocí zázračné vody. V té době nebyly prameny s léčivou vodou obecně známé, pouze místní obyvatelé používali „živou vodu“ nabitou energií šungitu.
  • První informace o minerálních formacích pocházely na konci XNUMX. století od akademika Ozeretskovského. Teprve v XNUMX. století definoval rudu Alexandr Alexandrovič Inostrantsev a pojmenoval ji stejnojmennou vesnicí, kde byla objevena skála, a štolou, kde se těžil kámen.

Během vlády Petra I. byly v severních oblastech země a Uralu stavěny průmyslové podniky. Znovu se začalo šuškat o magické síle zdroje, když se obyčejnému dělníkovi podařilo uzdravit se ze srdeční choroby. Pověsti o léčivých pramenech se dostaly ke králi, nařídil vodu prozkoumat. Po vyzkoušení jeho vlastností na sobě a přesvědčení o jeho léčivé síle bylo na jeho objednávku postaveno letovisko, první v Rusku.

Zobrazit více
Ing. Josef Chmelař
Masarykova 145
69801 Veselí nad Moravou
Česká republika
IČO: 18201130
DIČ: CZ531123159
Čeština
cz
Hungarian
hu