Milo Soap Flakes mýdlové vločky 400 g
Milo Soap Flakes mýdlové vločky 400 g
Mýdlové vločky Milo - 100% přírodní produkt. Ideální pro praní jemného kojeneckého prádla a prádla alergiků. Vhodné pro ruční praní i praní v pračkách, pro bílé i barevné prádlo a všechny druhy tkanin.
- Neobsahují žádné syntetické povrchové aktivní látky, Barviva nebo optické zjasňovače.
- Snadno se rozpouští ve vodě, mají vysoký čistící účinek a jsou velmi šetrné ke tkaninám.
- Po použití mýdlových vloček prádlo svěže voní.
- Použití je velmi ekonomické.
- Pro stejné množství prádla stačí menší množství mýdlových vloček než většiny klasických pracích prášků.
- Nezatěžují odpadní vodu.
Výroba mýdlového pracího prostředku
Nastrouháme jádrové mýdlo na struhadle a rozpustíme v míse s horkou vodou. Při koupi tohoto výrobku již máte mýdlové vločky nystrouhané:
Rozpuštěné mýdlo nalijeme do desítilitrového kbelíku, který dolijeme pod okraj vodou.
Za stálého míchání pak přisypeme sodu - cca 150g, tedy půl pytlíku práškové sody nebo třikrát více sody krystalické.
Na výsledek praní má velký vliv tvrdost vody, pokud tedy máte vodu tvrdší, možná bude třeba více sody, pokud je voda měkká, pak je možno ubrat.
Do pračky pak dáváme kelímek až dva kelímky (např. od Jogurtu Hollandia) pracího prostředku.
Praní s tímto prostředkem je trochu metoda pokusu a omylu, každému může vyhovovat jiný poměr surovin a jiné množství prostředku na pračku. Jde ale o šetrný a ekologický způsob praní, který doporučujeme zejména pro praní látkových plen.
Mýdlový prostředek se často osvědčuje i jinde v domácnosti, lze ho např. použít i v myčce, kde v kombinaci s octem coby oplachem přináší překvapivě zajímavé výsledky.
Dávkování:
Dávkování
250–500 ml podle stupně znečištění prádla, nejlépe přímo do bubnu pračky. Používate-li odložený start, nenechte nezředěný sliz na prádle, nejlíp vložit i s odměrkou. Pět litrů slizu tedy stačí na 10–20 prače. Při tvrdší vodě přidejte ke každému praní půl až jeden kelímek prací sody.
Jak na skvrny
Některé skvrny sliz úspěšně odstraní (záleží nejen na původu skvrny, ale i na druhu tkaniny a na stáří skvrny), některým je lépe pomoci. Perfektní je žlučové mýdlo (k dostání v drogeriích či na internetu). Skvrnu stačí namočit, žlučovým mýdlem potřít, nechat působit a pak přidat k ostatnímu prádlu. Lze koupit také mýdlo na skvrny s čistě rostlinným složením (bez hovězí žluči) anebo od firmy Sonett, kde žluč pochází z ekologických farem.
K bílému prádlu se osvědčilo přidat trochu soli na skvrny - perkarbonát sodný. Rozpadá se při praní na aktivní kyslík, který má dezinfekční a bělicí účinky, a sodu. Sůl na skvrny vyrábí více firem, k dostání je v prodejnách zdravé výživy (například tam, kde prodávají Mýdlové ořechy) anebo opět na internetu.
Máchání
Místo běžné aviváže můžeme použít obyčejný 8% ocet. Ten pomáhá odstranit zbytky pracího prášku, čistí pračku. Vůně octa při schnutí prádla vyvane. Do přihrádky na aviváž ho stačí dát dvě lžíce, dle jiného receptu 100–150 ml.
Tipy na závěr
- Ve slizu lze prát všechno běžné prádlo a při všech teplotách. Maminky si ho chválí především na praní plen a dětského prádla, a to například u dětí s atopickým exémem.
- Při ručním praní použijte rukavice – soda hodně vysušuje pokožku.
- Skladovat ve kbelíku s víkem (např. od barev).
- Sliz pravděpodobně nepere tak dobře jako neekologické prášky s optickými zjasňovači apod. Příčinou neúspěchu může být i tvrdá voda. Při tvrdé vodě zvyšte dávkování.
- Osvědčilo se nepřeplňovat pračku a nastavit trojité máchání.
- Namísto předpírky můžete namáčet přímo v pračce - pračku zapnout, nechat párkrát protočit, vypnout a po dvou hodinách namáčení zase zapnout.
- Usazeniny se v pračce se dělají pouze z malého dávkování slizu, případně pokud mácháme studenou vodou.
- Prací sliz se uplatní také při čištění sporáku, trouby, koupelny, koberců aj.
>30% od Soap, AQUA, <0,5% Parfum (hexyl xinnamal, d-Limonene, Linalool), Sodium silicate, Titanium Dioxide, Sodium chloride, Sodium Hydroxide.
Obsahuje:
100%čistý přírodní produkt, bez chemických látek a parfémů. Případný zápach není na závadu. Na ruční praní a na praní v klasických pračkách, chrání vlákna a barvy, nedráždí pokožku., účinně odstaňuje skvrny a špínu, nezatěžuje odpadní vody.
Jak si vyrobit eko prací prostředek |
Jedná se o mýdlový prací prostředek, pro který se vžil název jelení sliz, prací sliz, prací gel či mýdlový gel. Návod se objevil se asi před dvěma lety . Co budete potřebovat:
Jak na to |
Vhodné pro praní od 40°C - 95°C.
Pro použití v pračkách - mýdlové vločky rozpusťte v malé misce s teplou vodou, tuto směs nalijte na prádlo přímo do bubnu pračky.
Pro ruční praní nejprve rozpusťte mýdlové vločky v nádobě s teplou vodou, přidejte prádlo a vyperte.