

MUŠLE KAURI - ZAVINUTEC PENÍZKOVÝ - CYPRAEA MONETA, ŠTĚSTÍ - PLODNOST - ŽIVOTNÍ SÍLA - OCHRANA
HISTORIE A TRADICE
Exotické platidlo s dlouhou tradicí: šnek Kauri
Byly nejpoužívanější a nejstarší měnou v historii peněz. Název „Kauri“ je odvozen z řeckého slova znamenající prasátko, zřejmě pro určitou podobnost připomínající záda tohoto zvířete. Lastury zavinutců jsou známé nejen jako první platidlo, ale podílely se na nejstarší formě vzkazů. Na pobřeží Guinejského zálivu si domorodci ještě dnes „dopisují“ pomocí mušlí Kauri, například: jedna mušle znamená zápornou odpověď, dvě obrácené mušle k sobě znamenají přátelství a kdo chce vyznat lásku musí použít šest mušlí vedle sebe.
V Africe a oblastech Jižní a Severní Ameriky symbolizují ulity Kauri sílu osudu a věří se, že zubatá ústa (ústí ulity) patří duchu Orisha, který skrze ně učí lidi pokoře a respektu.
Co vlastně učinilo šneka Kauri téměř dokonalým celosvětovým platidlem? Dal se snadno přenášet a vzhledem ke svému přírodnímu tvaru nebylo možné jej napodobit. Díky těmto vlastnostem vstoupil i do temné historie lidské společnosti – do obchodu s otroky – kde se stal velmi žádaným platidlem. Dlouhá tradice tohoto platidla vedla k tomu, že koloniální mocnosti započaly ještě před 1. Světovou válkou, k této měně nastavovat pevný směnný kurz. Mnohé africké kultury si přesto svoje původní platidlo ponechaly až daleko do 20. století
Dodnes nacházíme nespočetné odkazy, které se pojí s minulostí. Vzniklo tak třeba pojmenování nových měn podle původního jména platidel.
Postupně se ale ve většině zemí světa začaly používat platidla z drahých kovů jako předstupeň dnešních mincí. Taková platidla se vážila a byla velmi často ve formě prutů. Ty se pak velmi často odlamovaly a platilo se tak úlomky drahých kovů. Dalším krokem v dějinách platidel již byly mince. Nejprve neumělé a velmi jednoduché, později umělecké a krásné. O tom, ale až v příštím článku.