Sada k dekorování vajíček Pestré jaro
Sada k dekorování vajíček Pestré jaro
Sada k dekorování vajíček Pestré jaro.
Velikonoce patří mezi nejoblíbenější svátky ve velké části světa. Jsou to Svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku. Velikonoční zvyky a tradice se lišily vesnici od vesnice a dřív probíhaly během velikonoční ho období, které trvalo šest neděl. Jejich úkolem bylo zbavit se všeho starého, očistit domácnost i tělo od chorob, připravit se na znovuzrození přírody.
Symbol vejce
Vajíčko obsahuje zárodek života, proto je označováno za symbol plodnosti, životní síly, návratu jara , bezpečí ( díky skořápce) a vzkříšení. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.
Před barvením doporučujeme vajíčka umýt v roztoku jedlé sody (2 polévkové lžíce na 1 litr vody)
1. Pracovní plochu zakryjte novinami. Připravte si skleničku, natvrdo uvařená vejce, lžíci a obsah krabičky.
2.Nasaďte si rukavice, odstřihněte špičku tuby s barvou a třetinu objemu vylejte do mističky. Tubičku odložte do sklenice. V případě potřeby doplňte z tuby barvu během barvení.
3. Vajíčko dejte na stojánek. Pěnový aplikátor namočte v barvě. Na každou barvu použijte jiný aplikátor. Barvu rychle naneste na vajíčko, nerovnoměrně, spíše chaoticky. Nenanášejte moc barvy.
4. Další aplikátor namočte do jiné barvy. Barvu naneste do míst, kde není barva. Někde se mohou barvy lehce překrývat. Stejně aplikujte třetí odstín.
5.Vyloupnutím perforace na zadní straně krabičky získáte sušák na vajíčka. Vajíčko nechte pár vteřin oschnout.
6. Zabalte lehce oschlé nabarvené vajíčko do fólie matnou stranou na vajíčko a nechte uschnout.
7. Fólii jedním trhnutím z vajíčka odstraňte. Vajíčko získá třpytivý kovový lesk.
Obsah balení:
- 3 gelové barvy na vajíčka (žlutá, modrá, růžová), čistá hmotnost 9 g (3 x 3 g)
- 1 pár rukavic
- 5 ks zlaté fólie
- 3 ks pěnových aplikátorů
- 8 ks dekoračních stojánků na vajíčka
- krabička na sušení vajíček + manuál
Za typické barvy Velikonoc jsou se používají barvy - žlutá, zelená, červená, červenohnědá, hnědá, černa. Všechny tyto barvy lze získat z přírodních zdrojů. Koncem 19. století je nahradily chemické zdroje.
Barvení vajíček je možno provést přírodními prostředky:
- žlutá barva - šafrán (blizny), Ovesná sláma, čaj, lipový květ. Koledník, který si přinesl domů plný košíček žlutých vajec, nemusel se bát budoucnosti. Měl však dát dobrý pozor na svůj ostrý jazýček.
- žlutozelená barva - Kopřivy (kořeny)
- žlutohnědá barva - odvarem z cibulových slupek, čaj
- zelená - Zelená vejce v košíku slibovala pevné zdraví a hodně práce. Takový mládenec dostal za ženu pilnou a rozumnou dívku, která v ruce obrátila dvakrát každý groš, než ho utratila.
- tmavě zelená barva - odvarem ze špenátu, z mladých kopřiv, Petržele
- světle zelená barva - lipový květ, kmín či šafrán
- červená barva - šťávou z červené řepy. Koledník, který si přinesl domů nejvíce červených vajíček, měl v budoucnosti přislíbeno bohatství, štěstí a zdraví. Také to mohlo předpovídat, že se chlapec brzy ožení a dostane pracovitou, chytrou a hodnou ženu s velkým věnem.
- černá barvy - olšová kůra, Vrba (kořeny)
- fialová barva - černý bez (sušené plody)
- bílá barva - Měl-li mládenec většinu vajíček bílých jako padlý sníh, čekal na něj sňatek z čisté lásky, ale s dívkou chudou jak kostelní myš.
- modrá barva - chrpa, Borůvkové plody
- vajíčko ovázané bylinkami - bílé vejce ovažte drobnými lístky např. Řebříčku, jetele, pampelišky, položte na silonovou punčochu nebo plátno a na zabalte. Na obou koncích pevně stáhněte a ponořte do barvy nebo do odvaru. Po uvaření vejce rozbalte a odstraňte listy. Vajíčko přeleštěte sádlem- pro lesk.