Sova z filcu puntík 10 cm
Sova z filcu puntík 10 cm
Athény, město s nejslavnější historií na světě, je uctíváno bohy i lidmi. Okouzlující metropole Řecka byla kolébkou moderní civilizace. Právě tady se zrodila demokracie – ve městě, jehož patronkou a ochránkyní byla odpradávna bohyně Athéna.
Athéna darovala lidem řemesla, vědu i moudrost. Vzbuzovala obdiv i respekt. Byla štíhlá a urostlá, někdy ji zobrazují v dlouhé říze, jindy ve zbroji. Její oblíbenou rostlinou byla oliva a olivovou barvu měly i její oči.
Jiným zase ta barva připomínala oči soví, a proto Athéně říkali glaukópis čili sovooká, též zelenooká.
Glaux řecky znamená sova.
Sýček obecný, latinsky Athene nOctua, je doslovně sova athénská.
Sovu, posvátného ptáka, Athéňané uctívali jako symbol moudrosti, měli ji vyobrazenou na mincích i v městském znaku.
Sov bylo v Athénách odjakživa plno. Kam až paměť sahá, sídlily sovy na skalnatých svazích Akropole. Takže je tam skutečně nebylo třeba nosit.
Sova z filcu 10 cm
Rčení je myšleno také v přeneseném slova smyslu: Athény totiž byly centrem učenosti a vědy. Byla zde spousta škol, které pečovaly o harmonický rozvoji těla i ducha, ovšem pouze chlapců ve věku od sedmi do šestnácti let. Synové zámožnějších rodičů mohli navštěvovat gymnázia, anebo naslouchat přednáškám filozofů, kterých bývalo ve městě možná tolik jako sov.
Zatímco starověcí Řekové sovy uctívali, staří Egypťané nebo Slované je považovali za ptáky zlověstné a nečisté. Podle lidových pověr sýček obecný, sova athénská, přináší neštěstí a svým houkáním věští smrt.
A slovo sýčkovat, znamená očekávat a předpovídat neúspěch, nepříjemnost nebo neštěstí.